Chystáte se letos měnit logo? Přemýšlejte

MSM_foto clanku2

Redesign identity značky je vážná věc. Stojí moc peněz, pracuje na něm nesčetně lidí, připravuje se celé měsíce a dotkne se všeho, co firma má nebo dělá. Očekávaným výsledkem je zlepšení image v očích majitelů, zákazníků nebo rovnou celé veřejnosti. A tak se změna vizuální identity, případně větší kalibr – rebranding –, stala vítanou PR událostí, při níž se vedle odhalení nového loga natvrdo ocitují hodnoty značky. Mimo tiskovou zprávu je naplňování hodnot komplikovanější, tedy dražší. A pokud nedržíte v ruce silnou nosnou myšlenku, vzletná slova zůstanou uvězněná v powerpointové prezentaci bez odezvy v zákaznických preferencích a prožitcích, čili budoucích příjmech.

Je dobré věnovat se přípravě a provedení redesignu, ale stejně poučné je sledovat jeho dopady na běžný život firmy a vyhodnotit jeho přínos pro značku ze změny chování všech, kteří se značkou nakládají. Této debaty se grafici a agentury nezúčastňují, jsou najímáni na další nápady, případně dodatečné úpravy. V tomto rychloobrátkovém cyklu značka prochází neustálým hledáním jejího grafického vyjádření. A tak ani po letech „šetrného“ utrácení nemáte v ruce žádnou hodnotu.

Když není značka ukotvená mentálně, redesign identity připomíná nákup kreativy v akci. Brand kurátoři a konzultanti používají mnoho nástrojů k nastavení propozice značky, která může účinně pomoci tvůrcům identity. Dívat se na značku přes logo totiž nestačí. Vizuální prvky jsou zkratkou k cílům, které jsou sice okamžitě vidět, ale o skutečném profilu značky nemusí říkat vůbec nic. Zatímco vizuální jazyk stárne rychle, hodnoty a pozice značky se rodí a umírají daleko pomaleji. Každá změna identity je především investicí do myšlení. Nízké ceny grafických služeb umožňují nekonečný přísun vizuálních impulsů, které svádí, maskují a zahlcují. Estetika nenahradí významy.

Způsob práce s designem dokládá mentální vyspělost a není jen estetickou záležitostí. Většina firem stále vnímá design jako projekt fintění konečného vzhledu, přičemž v sobě ukrývá procesní metodu a zdroj inovací. Jestliže se značka definuje jako místo v hlavách lidí, pak by její hodnocení mělo obsahovat i změny chování a jednání majitelů, manažerů, obchodních partnerů a zaměstnanců včetně potenciálních. Je na čase přemýšlet o značce jako o vnitrofiremní službě. Už jen proto, že projevem značky je i chování personálu. V tomto smyslu už logo není razítkem nebo nákladnou dekorací, ale spojujícím prvkem a soustředěným vyjádřením hodnot.

Co nového o sobě řekly značky v roce 2013? CzechTourism nejdříve všechny zaujal výletem do Czech Republike, aby nás po roce vrátil zpět do Czech Republic. Obchodní dům Kotva představil svou výjimečnost logem ve zlatě, ale plastové žlutozelené logo nad vchodem zůstalo laciné. Invia a Economia promluvili stručnější grafickou řečí, logo mbank se naopak rozpovídalo všemi barvami. Drogerie Teta odhodila archaický slovník, nasadila optimistickou vitální tvář a řekla si, za cenu ohromných investic, o místo v centru měst. Největší parodie vznikají stále na radnicích. Loni zazářilo svým projevem město Bohumín.

Lumír Kajnar pro časopis MarketingSalesMedia 27. 1. 2014, str. 16 (http://marketingsales.tyden.cz/rubriky/marketing/lumir-kajnar-co-noveho-o-sobe-rekly-znacky-v-roce-2013_295914.html)

Lumir Kajnar-MSM_czech republic_pred-po

Lumir Kajnar-MSM_teta_pred-po

Lumir Kajnar-MSM_Cesky rozhlas_pred-po

Lumir Kajnar-MSM_kotva_pred-po

Lumir Kajnar-MSM_sazka_pred-po

Lumir Kajnar-MSM_mbank_pred-po

Lumir Kajnar-MSM_economia_pred-po

Lumir Kajnar-MSM_invia_pred-po

Lumir Kajnar-MSM_ugo_pred-po

Lumir Kajnar-MSM_jupik_pred-po


Lumir Kajnar-MSM_umprum_pred-po

Lumir Kajnar-MSM_PVK_pred-po

Lumir Kajnar-MSM_pis_pred-po

Lumir Kajnar-MSM_unie vydavatelu_pred-po


Lumir Kajnar-MSM_bohumin_pred-po

Explore posts in the same categories: články & interview

One Comment on “Chystáte se letos měnit logo? Přemýšlejte”

  1. Jan Meisner Says:

    Ne vždy je změna k lepšímu, ale zase mají grafici práci:)


Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: