Rozhovor po workshopu Design Camp

Lumír Kajnar: I am a freelancer

Andrea Čapková – 13.11.2013

Jaké vlastnosti by měl mít začínající designér, který chce obstát?

Na prvním místě sebekázeň. Bez ní nevstanete ráno v sedm, neuděláte práci, do které se vám nechce, odložíte odpověď na klientský email. Na druhé místo bych dal rozhodnost. Každý den před vámi stojí výzvy i povinnosti. Některá rozhodnutí vás zásadně posunou vpřed (dobrý obchodní partner), jiná vám ochrání zadek (odmítnutí klienta). A když pracujete sám na sebe, není nikdo, na koho svá rozhodnutí svalit. Třetí je být otevřený a učit se.

Co bylo pro Vás nejdůležitější v začátcích?

Když jsem opouštěl agenturu, měl jsem v ruce různorodé portfolio prací, orientoval jsem se v reklamní branži, spoustu kontaktů, sebevědomí a našetřené peníze. To vše jsem si odnesl z Leo Burnett, školy života, kde jsem teprve dostudoval.

Co byste doporučil začínajícím designérům, začít jako freelancer nebo zaměstnanec agentury?

Držím se své zkušenosti, takže doporučuji agenturu. A nemyslím automaticky pobočku některé z velkých nadnárodních sítí reklamních agentur. Ať si vyberou firmu nebo člověka, který je pro ně vzorem a pošlou tam dopis s portfoliem nebo se tam rovnou vypraví osobně. Třeba v cizině to velmi ocení. Podstatné je vědět naprosto přesně, proč tam chci pracovat a co se chci naučit. Raději pracovat za minimální mzdu mezi nejlepšími, než mít hned obstojný plat a pohodové kolegy.

Jak překonat počáteční nejistotu při komunikaci s klientem? Na co nezapomenout, čím si pomoci?

Pomůže jakýkoliv nástroj. Například si něco přečíst o prezentačních dovednostech. Ale užitečnější je sednout si a sepsat základní body obhajoby práce, jak vést zakázku, zjistit si co nejvíc o oboru, ve kterém klient podniká. Dále může pomoci zhodnotit si, kde jsou mé limity a hranice, přes kterou nejdu. Veškerá příprava na boj eliminuje překvapení a zároveň nechtěně neslíbíte nesplnitelné.

Začínající designéři mají často problém s ohodnocením své práce. Čím si pomoci při určení ceny své práce? Co by měla cena zohlednit, zahrnout?

V jiných oborech si spočítají náklady a přihodí procenta zisku. V kreativní práci nelze náklady nijak zvlášť lehce odůvodnit, pokud součástí zakázky není i zajištění produkce. Dobré je znát “obvyklou cenu”, obdobně jako to dělají právníci, zubaři apod. Ale každá zakázka je specifická. Zásadní je zohlednit celkový kontext zakázky – zda se jedná o kreativní příležitost nebo rutinní práci, případně jaká je momentálně poptávka po mých službách a jak si klient cení designérskou práci. Vždy je nutné umět klientovi prokázat a obhájit svůj přínos jeho podnikání.

Jak byste povzbudil začínající designéry?

Ovlivňujte sebe i své okolí, důsledně a vytrvale. Nedělejte to ale automaticky nebo přezíravě, vnímejte kontext a věnujte se obsahu. Hledejte smysl práce nejen pro sebe, ale i pro klienta a konečného uživatele.

22.–25. 10. 2013 se uskutečnil Design Camp, intenzivní vzdělávací workshop zaměřený na práci grafického designéra a moderní řízení značky, který CZECHDESIGN společně s Občanským sdružením PRO TEBE live uspořádal pro studenty grafického designu Fakulty umění a designu UJEP v Ústí nad Labem.
Na workshopu jsem vystupoval společně s Tomášem Hrivnákem nejen jako lektor , ale i jako přednášející. Svou prezentaci jsem nazval přímočaře „I am a freelancer“, abych tak otevřel téma úspěšného začátku dráhy grafického designéra, na co si dát pozor a jak o práci přemýšlet.

Původní zdroj: http://bit.ly/1cokuH0

Explore posts in the same categories: články & interview

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: